Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Witamy na stronie Gminnego Domu Kultury

w Wąwolnicy!


 

AKTUALNOŚCI:

Największy poeta i myśliciel - Cyprian Kamil Norwid

Utworzono dnia 23.08.2021

W czasie realizacji zadania pt. " Wieczór poezji Cyprian Kamil Norwid - pretekst do dyskusji o kontynuacji testamentu Norwida w XXI wieku." Usłyszeliśmy w programie słowno- muzycznym o przywiązaniu Jana Pawła II do Cypriana Kamila Norwida.  Św. Jan Paweł II powiedział o Cyprianie Kamilu Norwidzie, że jest ‘jednym z największych poetów i myślicieli, jakichwydała chrześcijańska Europa. (…) Chciałem rzetelnie spłacić mój osobisty dług wdzięczności dla poety, z którego dziełem łączy mnie bliska, duchowa zażyłość. Podczas okupacji niemieckiej myśli Norwida podtrzymywały naszą nadzieję pokładaną w Bogu, a w okresie niesprawiedliwości i pogardy, z jaką system komunistyczny traktował człowieka, pomagały nam trwać przy zadanej prawdzie i godnie żyćSłowa Norwida: Kto inny ma laur i nadzieję. / Ja –jeden zaszczyt: być człowiekiem. Zaszczyt bycia człowiekiem, bo człowieczość jest BożaStąd ogrom pracy stojącej przed osobą ludzką, która stworzona na „obraz i podobieństwo” Boga, jest powołana do stawania się podobną Bogu, co nie jest łatwe, bo jak pisze Norwid: Trud to jest właśnie z tego duży, że codzienny.A zdobyć się nań mogą jedynie ludzie trzeźwi, kiedy są w rzeczy wiecznie zachwyceni. Tylko oni nie będą kłaniać się okolicznościom, a prawdom nie każą, by za drzwiami stały.To oni pracując na tę prawdę, jak pracuje się na chleb, tworzą dzieje. Przepalają ziemię sumieniem, a pot z bladego czoła ociera im ona sama prawda, Weronika sumień. Wieczór poezji Cyprian Kamil Norwid - prete kst do dyskusji o kontynuacji testamentu Norwida w XXI wieku." Zadanie realizowane w ramach Programu KULTURA DOSTĘPNA ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.  Projekt jest realizowany w wyjątkowym czasie obchodów 200. Rocznicy jego urodzin, w Roku Norwidowskim. 

 

 

czytaj dalej na temat: Największy poeta i myśliciel - Cyprian Kamil Norwid »

24 sierpnia w Niezabitowie program o Norwidzie o godzinie 18-tej. Przyjdź i zaproś innych!!!

Utworzono dnia 24.08.2021

Serdecznie zapraszam na Wieczór poezji Cyprian Kamil Norwid - pretekst do dyskusji o kontynuacji testamentu Norwida w XXI wieku." Zadanie realizowane w ramach Programu KULTURA DOSTĘPNA ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Spotkanie odbędzie się 24 sierpnia o godzinie 18:00 w Niezabitowie. Adres: Niezabitów 71A,. Serdecznie zapraszamy na wydarzenie. Cyprian Kamil Norwid wśród wieszczów zajmuje na swój sposób miejsce wyjątkowe. Był bowiem pod względem stylu najbardziej oryginalny, a zarazem trudny w odbiorze. To mogło zrażać czytelników dawniej, zraża i dziś. A jednak nie było to po prostu udziwnianie jako cel sam w sobie czy sposób na własną oryginalność. Prawdziwy i szczery poeta lęka się nie tylko o to, czy uda mu się wypowiedzieć to, co chciałby powiedzieć, ale również o to, czy zainteresuje odbiorcę i sprowokuje do głębszej refleksji. Dlatego właśnie słowo nie może być zbyt łatwe. To był główny powód, dla którego Norwid sprawiał wrażenie pisarza trudnego. Kiedy jednak zatrzymamy się dłużej, zaczniemy myśleć, wypowiemy wiersz na głos, wówczas coś zaczyna się z nami dziać. Czujemy, że to nie przypadek, że pochylając się nad utworem, mocniej zaczynamy odczuwać i widzieć to, czego wcześniej nie potrafiliśmy dostrzec. I wtedy zaczynamy rozumieć, dlaczego bł. Jan Paweł II z taką miłością i z takim uznaniem wracał do Norwida jako do myśliciela i jako poety.

 

 

czytaj dalej na temat: 24 sierpnia w Niezabitowie program o Norwidzie o godzinie 18-tej. Przyjdź i zaproś innych!!! »

REGULAMIN KONKURSOWY PT. "NA WILCZYM SZLAKU W WĄWOLNICY

Utworzono dnia 02.06.2021
Regulamin konkursu pt. „ Na Wilczym Szlaku w Wąwolnicy” 1. Zadanie sfinansowanie ze środków: Ministerstwo Obronny Narodowej w Warszawie. Minister Obrony Narodowej 2. Organizator Stowarzyszenie „Polska Wieś” 3. Cele konkursu: •...
czytaj dalej na temat: REGULAMIN KONKURSOWY PT. "NA WILCZYM SZLAKU W WĄWOLNICY »

Gra terenowa- podsumowanie zadania

Utworzono dnia 28.06.2021
Wspaniałe wydarzenie odbyło się 26 i 27 czerwca 2021 roku pt.  ,,Na Wilczym Szlaku w Wąwolnicy”. Wydarzenie miało miejsce w Gminnym Domu Kultury w Wąwolnicy. Mamy nadzieję, że mimo deszczowej aury, mokrych ubrań i włosów, miło oraz pasjonująco spędziliście z...
czytaj dalej na temat: Gra terenowa- podsumowanie zadania »

NA WILCZYM SZLAKU W WĄWOLNICY

Utworzono dnia 02.06.2021

ZAPROSZENIE DLA DZIECI I MŁODZIEŻY Zapraszamy dzieci i młodzież do wzięcia udziału w grze terenowej pt. "Na Wilczym Szlaku w Wąwolnicy" 26 i 27 czerwca 2021 roku (sobota i niedziela ) o godzinie 11:00 przy Gminnym Domu Kultury w Wąwolnicy. Celem naszego zadania...

czytaj dalej na temat: NA WILCZYM SZLAKU W WĄWOLNICY »

Wieczór poezji Cyprian Kamil Norwid - pretekst do dyskusji o kontynuacji testamentu Norwida w XXI wieku.

Utworzono dnia 09.08.2021

 

Wieczór poezji Cyprian Kamil Norwid - pretekst do dyskusji o kontynuacji testamentu Norwida w XXI wieku." Zadanie realizowane w ramach Programu KULTURA DOSTĘPNA ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.  Projekt jest realizowany w wyjątkowym czasie obchodów 200. Rocznicy jego urodzin, w Roku Norwidowskim. Przecież wieszcz pozostawił nie mało utworów dramatycznych. Wymienię choć kilka: „Zwolon”( 1848-1849), „Chwila myśli” (1841), „Noc tysiączna druga” (1850), „Wanda” (1851), „Krytyka” (1856), „Auto-da-fé” (1856), „Słodycz” (1857), „Aktor” (1864), „Tyrtej – Za kulisami” (1865-1866), „Kleopatra i Cezar” (1870, „Pierścień wielkiej damy” (1872), „Miłość czysta u kąpieli morskich”, ostatni tekst dramatyczny, pisany w latach 1874-1881, zakończony na dwa lata przed śmiercią autora. Są także dwie sztuki napisane współcześnie przez Kazimierza Brauna: „Rzecz o Norwidzie z jego słów utkana” (1996) i „Powrót Norwida” (2016).To jest niepełna „wyliczanka” o bogactwie Norwida.  Projekt realizowany dzięki środkom z Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu "KULTURA DOSTĘPNA" należącego do Narodowego Centrum Kultury w Warszawie pełni ogromną misję w promocji twórczości NORWIDA. To jest misja artystyczna  wobec naszego dziedzictwa. Twórczość Norwida wyśmienitego filozofa i intelektualisty. Norwid był niedoceniony za życia, niedoceniony i zapomniany po śmierci, a dziś nie mieści się w narzuconej nam przez neomarksistowską ideologię poprawności politycznej. Wielokrotnie pisałam, że twórczość Norwida, bez względu na epokę, zawsze stanowi punkt odniesienia. Na pierwszym miejscu jest Bóg, potem człowiek i jego dobro. Norwid był nie tylko artystą, ale i myślicielem, i to o bardzo zdecydowanym światopoglądzie. Ze swoją niezłomną postawą, jasnym, klarownym systemem wartości, któremu pozostał wierny i którego bronił do końca swoich dni, nie miał łatwego życia. Uważany za ortodoksyjnego katolika, skazany był na samotność w środowisku polskiej emigracji intelektualnej w Paryżu w dobie dokonującej się właśnie rewolucji Wiosny Ludów. Przyczyniła się do tego także polemika z romantyzmem, który wprawdzie dziedziczył, ale też i krytykował jeśli chodzi o pewne założenia programowe i poglądy na sprawę narodową, na odzyskanie niepodległości.

 

czytaj dalej na temat: Wieczór poezji Cyprian Kamil Norwid - pretekst do dyskusji o kontynuacji testamentu Norwida w XXI wieku. »

KONKURS- ROZSTRZYGNIĘCIE

Utworzono dnia 15.06.2021

Prezentujemy kilka prac pisemnych prezentujących Bohaterów Powstania Śląskiego. Konkurs odbył się w ramach zadania pt. „ Konkurs wiedzy- Bohaterowie Śląska”. Zadanie sfinansowane ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej w Warszawie.   Wojciech Korfanty....

czytaj dalej na temat: KONKURS- ROZSTRZYGNIĘCIE »

Podsumowanie projektu pt. " Pieśni i Piosenki Powstania Śląskiego"

Utworzono dnia 03.06.2021

Podsumowanie projektu pt. " Pieśni i Piosenki Powstania Śląskiego" 

Obchody rocznicy wybuchu III Powstania śląskiego stanowią ważny element stulecia odzyskania przez Polskę; Górny Śląsk miał absolutnie fundamentalne znaczenie – mówił  prezydent Andrzej Duda.

III Powstanie Śląskie wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 r. Największą i najbardziej krwawą bitwą powstania były walki w okolicy Góry św. Anny. Pod naciskiem żołnierzy niemieckich, m.in. z bawarskiego Freikorpsu, Górę św. Anny zajęli Niemcy. Jednak ostateczny wynik powstania historycy uznają za sukces Polski, bo przyłączono do niej przemysłową część Gór.

Pieśni i Piosenki Powstania Śląskiego 

Dążenie Ślązaków do przyłączenia do Polski, którego wyrazem były m.in. trzy powstania śląskie, znalazło swoje odbicie w muzyce, inspirując powstanie kilkudziesięciu piosenek i słynnej na całym świecie.

Dążenie Ślązaków do przyłączenia do Polski, którego wyrazem były m.in. trzy powstania śląskie, znalazło swoje odbicie w muzyce, inspirując powstanie kilkudziesięciu piosenek i słynnej na całym świecie. Dlatego Stowarzyszenie „Polska Wieś” zorganizowała zadanie pt. „ Pieśni i piosenki Powstania Śląskiego.” Chcieliśmy tym projektem przypomnieć pieśni i piosenki powstania śląskiego.  Wśród wielu pieśni, powstałych w czasie walki o polskość Śląska, najpopularniejsze - także poza regionem - to m.in. "Zachodzi czerwone słoneczko", "Do bytomskich strzelców wojska zaciągają", "Od Bytomia bita droga" czy "Znam ja jeden śląski zamek".

Projekt został sfinansowany ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej. Dlatego wielki uznanie dla osób odpowiedzialnych w Ministerstwie Obrony Narodowej, że znaleźli środki finansowe, aby przypomnieć wszystkim Polakom o tym wielkim wydarzeniu jakim było Powstanie Śląskie .Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w projekcie. A wszystkim nagrodzonym w konkursie pt. " Pieśni i piosenki Powstania Śląskiego" gratulujemy pięknego wykonania utworów związanych z Powstaniem Śląskim. 

czytaj dalej na temat: Podsumowanie projektu pt. " Pieśni i Piosenki Powstania Śląskiego" »

To była niezwykła noc-zadanie sfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Utworzono dnia 04.07.2021

To jedna z nielicznych okazji w roku, kiedy można na własnej skórze przekonać się, jak to dawniej zwyczaje wpisane były w codzienne życie. Gminny Dom Kultury w Wąwolnicy zaprosił mieszkańców gminy Wąwolnica oraz wszystkich gości na noc świętojańską. Zadanie zostało sfinansowane ze środków  środków  Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Nie spodziewaliśmy się takich tłumów. Przyszli na wydarzenie z całymi rodzinami,  dziećmi. Wiele osób  pierwszy raz wzięło udział w  nocy świętojańskiej na Rynku w Wąwolnicy, by pokazać młodemu pokoleniu jak to dawniej wyglądało życie na wsi. Przy okazji nauczyły  się dzieci, młodzież,  pleść wianki, w których każdej dziewczynie do twarzy. Wielu uczestników po projekcie mówili, że  spędzili niesamowity wieczór wśród wiejskich chat, nad wodą, przy śpiewie i ognisku. To niesamowite wrażenia, które na długo zostaną  w pamięci wśród mieszkańców Wąwolnicy i wszystkich gości.

Zadanie sfinansowane ze środków  Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

czytaj dalej na temat: To była niezwykła noc-zadanie sfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury »

ZAŁĄCZNIKI:

								

Załącznik

Utworzono dnia 23.12.2020, 14:11

Zegar

Kalendarz

Grudzień 2022
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Imieniny:

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 0

W poprzednim tygodniu: 35

W tym miesiącu: 21

W poprzednim miesiącu: 192

Wszystkich: 13816