Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Witamy na stronie Gminnego Domu Kultury

w Wąwolnicy!


 

AKTUALNOŚCI:

Wieczór poezji Cyprian Kamil Norwid - pretekst do dyskusji o kontynuacji testamentu Norwida w XXI wieku.

Utworzono dnia 09.08.2021

 

Wieczór poezji Cyprian Kamil Norwid - pretekst do dyskusji o kontynuacji testamentu Norwida w XXI wieku." Zadanie realizowane w ramach Programu KULTURA DOSTĘPNA ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.  Projekt jest realizowany w wyjątkowym czasie obchodów 200. Rocznicy jego urodzin, w Roku Norwidowskim. Przecież wieszcz pozostawił nie mało utworów dramatycznych. Wymienię choć kilka: „Zwolon”( 1848-1849), „Chwila myśli” (1841), „Noc tysiączna druga” (1850), „Wanda” (1851), „Krytyka” (1856), „Auto-da-fé” (1856), „Słodycz” (1857), „Aktor” (1864), „Tyrtej – Za kulisami” (1865-1866), „Kleopatra i Cezar” (1870, „Pierścień wielkiej damy” (1872), „Miłość czysta u kąpieli morskich”, ostatni tekst dramatyczny, pisany w latach 1874-1881, zakończony na dwa lata przed śmiercią autora. Są także dwie sztuki napisane współcześnie przez Kazimierza Brauna: „Rzecz o Norwidzie z jego słów utkana” (1996) i „Powrót Norwida” (2016).To jest niepełna „wyliczanka” o bogactwie Norwida.  Projekt realizowany dzięki środkom z Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu "KULTURA DOSTĘPNA" należącego do Narodowego Centrum Kultury w Warszawie pełni ogromną misję w promocji twórczości NORWIDA. To jest misja artystyczna  wobec naszego dziedzictwa. Twórczość Norwida wyśmienitego filozofa i intelektualisty. Norwid był niedoceniony za życia, niedoceniony i zapomniany po śmierci, a dziś nie mieści się w narzuconej nam przez neomarksistowską ideologię poprawności politycznej. Wielokrotnie pisałam, że twórczość Norwida, bez względu na epokę, zawsze stanowi punkt odniesienia. Na pierwszym miejscu jest Bóg, potem człowiek i jego dobro. Norwid był nie tylko artystą, ale i myślicielem, i to o bardzo zdecydowanym światopoglądzie. Ze swoją niezłomną postawą, jasnym, klarownym systemem wartości, któremu pozostał wierny i którego bronił do końca swoich dni, nie miał łatwego życia. Uważany za ortodoksyjnego katolika, skazany był na samotność w środowisku polskiej emigracji intelektualnej w Paryżu w dobie dokonującej się właśnie rewolucji Wiosny Ludów. Przyczyniła się do tego także polemika z romantyzmem, który wprawdzie dziedziczył, ale też i krytykował jeśli chodzi o pewne założenia programowe i poglądy na sprawę narodową, na odzyskanie niepodległości.

 

czytaj dalej na temat: Wieczór poezji Cyprian Kamil Norwid - pretekst do dyskusji o kontynuacji testamentu Norwida w XXI wieku. »

KONKURS- ROZSTRZYGNIĘCIE

Utworzono dnia 15.06.2021

Prezentujemy kilka prac pisemnych prezentujących Bohaterów Powstania Śląskiego. Konkurs odbył się w ramach zadania pt. „ Konkurs wiedzy- Bohaterowie Śląska”. Zadanie sfinansowane ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej w Warszawie.   Wojciech Korfanty....

czytaj dalej na temat: KONKURS- ROZSTRZYGNIĘCIE »

Podsumowanie projektu pt. " Pieśni i Piosenki Powstania Śląskiego"

Utworzono dnia 03.06.2021

Podsumowanie projektu pt. " Pieśni i Piosenki Powstania Śląskiego" 

Obchody rocznicy wybuchu III Powstania śląskiego stanowią ważny element stulecia odzyskania przez Polskę; Górny Śląsk miał absolutnie fundamentalne znaczenie – mówił  prezydent Andrzej Duda.

III Powstanie Śląskie wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 r. Największą i najbardziej krwawą bitwą powstania były walki w okolicy Góry św. Anny. Pod naciskiem żołnierzy niemieckich, m.in. z bawarskiego Freikorpsu, Górę św. Anny zajęli Niemcy. Jednak ostateczny wynik powstania historycy uznają za sukces Polski, bo przyłączono do niej przemysłową część Gór.

Pieśni i Piosenki Powstania Śląskiego 

Dążenie Ślązaków do przyłączenia do Polski, którego wyrazem były m.in. trzy powstania śląskie, znalazło swoje odbicie w muzyce, inspirując powstanie kilkudziesięciu piosenek i słynnej na całym świecie.

Dążenie Ślązaków do przyłączenia do Polski, którego wyrazem były m.in. trzy powstania śląskie, znalazło swoje odbicie w muzyce, inspirując powstanie kilkudziesięciu piosenek i słynnej na całym świecie. Dlatego Stowarzyszenie „Polska Wieś” zorganizowała zadanie pt. „ Pieśni i piosenki Powstania Śląskiego.” Chcieliśmy tym projektem przypomnieć pieśni i piosenki powstania śląskiego.  Wśród wielu pieśni, powstałych w czasie walki o polskość Śląska, najpopularniejsze - także poza regionem - to m.in. "Zachodzi czerwone słoneczko", "Do bytomskich strzelców wojska zaciągają", "Od Bytomia bita droga" czy "Znam ja jeden śląski zamek".

Projekt został sfinansowany ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej. Dlatego wielki uznanie dla osób odpowiedzialnych w Ministerstwie Obrony Narodowej, że znaleźli środki finansowe, aby przypomnieć wszystkim Polakom o tym wielkim wydarzeniu jakim było Powstanie Śląskie .Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w projekcie. A wszystkim nagrodzonym w konkursie pt. " Pieśni i piosenki Powstania Śląskiego" gratulujemy pięknego wykonania utworów związanych z Powstaniem Śląskim. 

czytaj dalej na temat: Podsumowanie projektu pt. " Pieśni i Piosenki Powstania Śląskiego" »

To była niezwykła noc-zadanie sfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Utworzono dnia 04.07.2021

To jedna z nielicznych okazji w roku, kiedy można na własnej skórze przekonać się, jak to dawniej zwyczaje wpisane były w codzienne życie. Gminny Dom Kultury w Wąwolnicy zaprosił mieszkańców gminy Wąwolnica oraz wszystkich gości na noc świętojańską. Zadanie zostało sfinansowane ze środków  środków  Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Nie spodziewaliśmy się takich tłumów. Przyszli na wydarzenie z całymi rodzinami,  dziećmi. Wiele osób  pierwszy raz wzięło udział w  nocy świętojańskiej na Rynku w Wąwolnicy, by pokazać młodemu pokoleniu jak to dawniej wyglądało życie na wsi. Przy okazji nauczyły  się dzieci, młodzież,  pleść wianki, w których każdej dziewczynie do twarzy. Wielu uczestników po projekcie mówili, że  spędzili niesamowity wieczór wśród wiejskich chat, nad wodą, przy śpiewie i ognisku. To niesamowite wrażenia, które na długo zostaną  w pamięci wśród mieszkańców Wąwolnicy i wszystkich gości.

Zadanie sfinansowane ze środków  Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

czytaj dalej na temat: To była niezwykła noc-zadanie sfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury »

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie pt. " Uwij wianek świętojański"

Utworzono dnia 19.06.2021

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury"

 REGULAMIN KONKURSU pt. „ Uwij wianek świętojański”

1. Organizator: Gminny Dom Kultury w Wąwolnicy.

2. Przedmiot konkursu: wianek świętojański.

3. Cele konkursu:

- kultywowanie tradycji „Nocy Świętojańskiej”

- popularyzacja plastycznej twórczości uczestników

- kształtowanie poczucia estetyki

- uwrażliwienie na piękno

- rozwijanie myślenia otwartego i twórczego

- rozwijanie wyobraźni plastycznej

4. Miejsce składania prac: Gminny Dom Kultury w Wąwolnicy.

5. Termin: wianki należy dostarczyć w dniu 27 czerwca 2021 r. do godziny 21:00

6. Wianki będą oceniane w jednej kategorii.

7. Wianek powinien być wykonany z żywego materiału roślinnego (zioła, kwiaty, liście) plus przymocowana trwale świeca (świece).

8. Jury będzie oceniać wianki zwracając szczególną uwagę na staranność wykonania, kreatywność, estetykę i ogólne wrażenie artystyczne.

9. Prace konkursowe powinny zawierać metryczkę: imię i nazwisko autora

10. Konkurs zakończy się wręczeniem nagród i dyplomów laureatom.

11. Zadanie jest sfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury"

Szczegółowe informacje można otrzymać pod nr tel. 501 360 325

Zgłoszenie udziału w konkursie jest jednoznaczne z oświadczeniem o zapoznaniu się z regulaminem konkursu oraz wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych udzielonych organizatorowi na potrzeby konkursu.

Osoba biorąca udział w konkursie, wyraża tym samym zgodę na rozpowszechnianie wizerunku w publikowanych materiałach relacjonujących przebieg imprezy tj. zdjęć, filmów w celu promocji.

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury"

 

czytaj dalej na temat: Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie pt. " Uwij wianek świętojański" »

Życzenia z okazji Dnia Dziecka !!!

Utworzono dnia 31.05.2021

ZAŁĄCZNIKI:

								

Załącznik

Utworzono dnia 23.12.2020, 14:11

Zegar

Kalendarz

Maj 2022
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Imieniny:

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 48

W poprzednim tygodniu: 37

W tym miesiącu: 136

W poprzednim miesiącu: 266

Wszystkich: 12498