Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Witamy na stronie Gminnego Domu Kultury

w Wąwolnicy!


 

AKTUALNOŚCI:

ODKRYWANIE PAMIĘCI DLA NIEPODLEGŁEJ 2021

Utworzono dnia 01.07.2021

ODKRYWANIE PAMIĘCI DLA NIEPODLEGŁEJ 2021 Prawidłowy rozwój intelektualny i moralny młodego pokolenia, o jego właściwą postawę chcieliśmy zawalczyć na terenach wiosek małych: Kraczewice koncert dla Niepodległej 2021. Szkoła Podstawowa. im. Marii Konopnickiej  w...

czytaj dalej na temat: ODKRYWANIE PAMIĘCI DLA NIEPODLEGŁEJ 2021 »

Cudowne Wieczory poezji Cypriana Kamila Norwida

Utworzono dnia 30.09.2021

Był to cudowny czas!!!

Stowarzyszenie Niezłomna Polska-Dobre Słowo zrealizowało w okresie od 2 sierpnia do 31 października 2021 rok wspaniałe wieczory o Cypranie Norwdzie. 

Były to piękne programy pt. " Wieczór poezji Cyprian Kamil Norwid - pretekst do dyskusji o kontynuacji testamentu Norwida w XXI wieku",  który powstał w Stowarzyszeniu Niezłomna Polska-Dobre Słowo z inspiracji twórczości  Cypriana Kamila Norwida. Projekt zgromadził publiczność która jest zamiłowana  do poezji, teatru i przeszłości lub teraźniejszości emigracyjnej, którą reprezentował Norwid. 

Celem wieczoru poetycko-muzycznego "Wieczór poezji Cyprian Kamil Norwid - pretekst do dyskusji o kontynuacji testamentu Norwida w XXI wieku", jest oddanie hołdu naszemu czwartemu wieszczowi narodowemu w 138. rocznicę jego śmierci, jednemu z najwybitniejszych poetów chrześcijańskiej Europy w dwusetną rocznicę jego urodzin, a także upowszechnianie poezji Norwida i głębi jego duchowości chrześcijańskiej, mającej znaczący wpływ na kształt duchowości młodego Karola Wojtyły.

 

Zadanie odbyło się w siedmiu miejscowościach  wiejskich:

- Kowala;

-Kraczewice;

-Dobrowa Wronowska;

- Poniatowa Wieś;

-Niezabitów;

-Wąwolnica;

-Łaziska.

Zadanie realizowane w ramach Programu KULTURA DOSTĘPNA ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Nazwa Funduszu:    FUNDUSZ PROMOCJI KULTURY

 

Nazwa zadania:       "Wieczór poezji Cyprian Kamil Norwid - pretekst do dyskusji o kontynuacji testamentu  Norwida w XXI wieku."

Dofinansowanie:         96 000,00

Całkowita wartość:    120 000,00

 

 

czytaj dalej na temat: Cudowne Wieczory poezji Cypriana Kamila Norwida »

ROK CYPRIANA KAMILA NORWIDA

Utworzono dnia 30.08.2021

Z okazji przypadających w roku 2021 obchodów 200‑lecia urodzin C.K. Norwida oraz ogłoszenia tego roku przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Cypriana Kamila Norwida dlatego z wielką przyjemnością przyjęliśmy projekt Stowarzyszenia "Niezłomna Polska-Dobre Słowo" który zrealizował zadanie pt. " Wieczór poezji Cyprian Kamil Norwid - pretekst do dyskusji o kontynuacji testamentu Norwida w XXI wieku" Realizacja zadania miała na celu przybliżenie osobom dorosłym, a zwłaszcza młodemu pokoleniu  sylwetki i twórczości poety. Dlaczego warto poznawać przeszłość? Los ludzi wielkich w poezji Cypriana Kamila Norwida oraz miłość poety do Ojczyzny. ego credo życiowe brzmiało: „Jam z tych poetów, co nie słówka nucę. Ja to, co śpiewam, żyję i boleję…”. Wierzył, iż „współczesność mnie niestateczna – lecz nie ominie przyszłość – korektorka wieczna”. I tak się stało. Patrzę na jego twórczość jak na swego rodzaju drogowskaz, który może przyświecać nam także w drodze do nowoczesności, bo Norwid w swoich wspaniałych wierszach w niesamowity sposób potrafił łączyć tradycję, głębię, którą czerpiemy od naszych przodków, pokoleń, które były przed nami, ale ze spojrzeniem w przyszłość. Sięgał głęboko w przeszłość, aby wydobyć z niej co najlepsze i na tym budować to, co ma być w przyszłości najpiękniejsze, co ma służyć dobru, miłości.

Zadanie mogło się odbyć w miejscowościach wiejskich, gdzie na co dzień dostęp do wysokiej kultury jest wykluczony. Zadanie realizowane w ramach Programu KULTURA DOSTĘPNA ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Nazwa Funduszu:    FUNDUSZ PROMOCJI KULTURY

Nazwa zadania:       "Wieczór poezji Cyprian Kamil Norwid - pretekst do dyskusji o kontynuacji testamentu  Norwida w XXI wieku."

Dofinansowanie:         96 000,00

Całkowita wartość:    120 000,00

czytaj dalej na temat: ROK CYPRIANA KAMILA NORWIDA »

Serdecznie zapraszamy na spektakl o błogosławionym Prymasie Stefanie Wyszyńskim.

Utworzono dnia 22.09.2021

Wyszyński kapelan Powstania Warszawskiego. Zadanie finansowane przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie.

czytaj dalej na temat: Serdecznie zapraszamy na spektakl o błogosławionym Prymasie Stefanie Wyszyńskim. »

Uwaga KREATYWNE SPOŁECZEŃSTWO1

Utworzono dnia 20.09.2021

"Kreatywne społeczeństwo" w poszukiwaniu historii związanej z naszym krajem/narodem. Poprzez projekt chcemy przekonać młode pokolenie, że historia  wcale nie musi być nudna, że razem z osobami starszymi możemy budować mądre, miłujące swoją Ojczyznę kolejne pokolenie Polaków.  Projekt zakłada warsztaty filmowo - historyczne. Uczestnicy warsztatów będą tworzyć filmy dokumentalne- historyczne pod okiem specjalistów z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu. Poświęcone będą różnym wydarzeniom historycznym, które rozegrały się na ziemi polskiej. Kolejną propozycją będą warsztaty teatralne o tematyce historycznej. Uczestnicy wspólnie z artystami będą tworzyć spektakle historyczne. Nie zapomnimy także o warsztatach dziennikarsko-historycznych, które mają na celu przygotowanie m.in. do przeprowadzenia wywiadu ze świadkiem historii i realizacji własnego filmu dokumentalnego. Wśród propozycji nie może zabraknąć warsztatów muzycznych związanych z pieśnią i piosenką historyczną. Będziemy chcieli wraz z uczestnikami nagrać profesjonalną płytę pt. " Nasz umiłowany kraj". Dla miłośników tańca proponujemy warsztaty tańca narodowego.

Realizując poszczególne warsztaty chcemy w sposób ciekawy i ambitny przekazać dziedzictwo historyczne naszego narodu/kraju.  Warsztaty będą prowadzić do kształtowania umiejętności poszukiwania i analizowania informacji, które będą potrzebne do wzięcia udziału w zadaniach. Chcemy z projektem  dotrzeć z do młodego pokolenia, przede wszystkim  urodzonych po 2000 roku, aby ocalić historię od zapomnienia. Młodzież i dzieci, uczniowie szkół podstawowych i  średnich mają szczęście żyć i mieszkać w wolnej, i suwerennej Polsce. A historia to jest jak "kod DNA", który powinno się znać i pielęgnować. Chcemy, aby w projekcie uczestniczyło  młode pokolenie i seniorzy. Naszym celem jest inspirowanie dzieci i młodzieży do poznania historii kraju poprzez różne atrakcyjne warsztaty.  Wzmacniać poczucie identyfikacji z własnym krajem, Ojczyzną w pojęciu szerszym, a także z najbliższym otoczeniem  ( patriotyzm lokalny ) .Celem projektu będzie międzypokoleniowa integracja mieszkańców  biorących udział  w warsztatach poprzez udział osób z różnych grup wiekowych. Wśród pięciu działów tematycznych jakimi są:

-warsztaty filmowo historyczne;

- warsztaty teatralno- historyczne;

- warsztaty muzyczno-historyczne;

- warsztaty dziennikarsko- historyczne;

- warsztaty taneczno- narodowe;

-  warsztaty instrumentalne z kapelą

 

Zadanie z Narodowego Instytutu Wolności w ramach zadania ”NOWEFIO na lata 2021-2030”

 

czytaj dalej na temat: Uwaga KREATYWNE SPOŁECZEŃSTWO1 »

KONKURS PLASTYCZNY pt. „ Hołd kapelanowi Powstania Warszawskiego - kard. Stefanowi Wyszyńskiemu”

Utworzono dnia 04.09.2021

REGULAMIN KONKURSOWY

Pt. „ Hołd kapelanowi Powstania Warszawskiego - kard. Stefanowi Wyszyńskiemu”

Organizatorem Konkursu Plastycznego pn.: „ Hołd kapelanowi Powstania Warszawskiego - kard. Stefanowi Wyszyńskiemu” jest STOWARZYSZENIE „POLSKA WIEŚ” ZADANIE SFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW: MINISTETWO OBRONY NARODOWEJ W WARSZAWIE.

 

CELE

1. Upowszechnienie wiedzy o osobie, życiu i działalności Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

2. Kształtowanie postaw i promowanie wartości, którym wierny był Prymas Tysiąclecia.

3. Wyrażanie własnych przeżyć środkami plastycznymi.

4. Wzbogacenie programów szkolnych o zajęcia poświęcone Stefanowi Kardynałowi Wyszyńskiemu.

5. Oddanie hołdu Kapelanowi POWSTANIA WARSZAWSKIEGO.

6. Owoce beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego.

 

UCZESTNICY

Uczestnikami Projektu będą:

- dzieci;

- młodzież;

- dorośli;

- niepełnosprawni.

Tematem Konkursu jest przygotowanie pracy plastycznej w formie PLAKATU, RYSUNKU,OBRAZU z tematyką: „ HOŁD KAPELANOWI POWSTANIA WARSZAWSKIEGO – KARDYNAŁOWI STEFANOWI WYSZYŃSKIEMU”

WARUNKI UCZESTNICTWA W KONKURSIE:

  • prace powinny być związane z tematyką kardynała Stefana Wyszyńskiego.
  • każda praca musi zawierać na odwrocie następujące dane: imię i nazwisko autora.

HARMONOGRAM

Dostarczenie prac konkursowych: Gminny Dom Kultury w Wąwolnicy, ul. Rynek 32, 24-160 Wąwolnica.

Prace dostarczamy od 6 września do 18 września 2021 roku.

JURY

W składach jury pojawią się plastycy, znawcy osoby i działalności Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

  • oryginalność i interpretacja tematu Konkursu
  • walory artystyczne (kompozycja, gama kolorystyczna, technika wykonania)
  • zachowanie zapisów regulaminowych.

PRZEPISY KOŃCOWE

W sprawach szczegółowych związanych z Konkursem należy kontaktować się z STOWARZYSZENIEM „POLSKA WIEŚ” ZAKRZÓW 42, 24-335 ŁAZISKA, tel. 665 966 221

                

czytaj dalej na temat: KONKURS PLASTYCZNY pt. „ Hołd kapelanowi Powstania Warszawskiego - kard. Stefanowi Wyszyńskiemu” »

podsumowanie krzyżówki

Utworzono dnia 09.07.2021
Podsumowanie krzyżówki pt. " Krzyżówka z hasłem z Powstania Śląskiego"          Zgodnie z przyjętą formułą historyczną 11 listopada 1918 roku uznawany jest jako dzień formalnego odzyskania przez Polskę...
czytaj dalej na temat: podsumowanie krzyżówki »

Regulamin Krzyżówki

Utworzono dnia 04.06.2021
Zapraszamy do udziału w konkursie pt. "Krzyżówka z hasłem Powstania Śląskiego" Regulamin Konkursu „Krzyżówka z hasłem Powstania Śląskiego" 1. Organizatorem konkursu pod nazwą „Krzyżówka z hasłem Powstania...
czytaj dalej na temat: Regulamin Krzyżówki »

ZAŁĄCZNIKI:

								

Załącznik

Utworzono dnia 23.12.2020, 14:11

Zegar

Kalendarz

Wrzesień 2022
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Imieniny:

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 14

W poprzednim tygodniu: 40

W tym miesiącu: 153

W poprzednim miesiącu: 210

Wszystkich: 13431