Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Witamy na stronie Gminnego Domu Kultury

w Wąwolnicy!


 

AKTUALNOŚCI:

PIKNIK TURYSTYCZNY Z ZARZĄDEM WOJEWÓDZTWA LUBELSKIEGO

Utworzono dnia 04.07.2022
3 lipca odbył się Piknik Turystyczny na zakończenie zadania pt. " Cudze chwalicie swego nie znacie- odkryj Wąwolnicę na nowo..."
Zadanie został sfinansowane ze środków Zarządu Województwa Lubelskiego. 
Turystyka stanowi nieodłączny element życia człowieka. Często nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy, wokół jakich pięknych terenów żyjemy. Poprzez realizację projektu pieszej turystyki odkryliśmy piękne walory krajobrazowe gminy Wąwolnica. Wąwolnica, która jest położona w otulinie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Piesze wycieczki rozpoczęły się w Zarzece i biegły przez Wąwolnicę do Kębła (długość ok. 6 km). Nasza trasa prowadzia m.in. przez średniowieczne traktaty handlowe, na skrzyżowaniu których rozwinęła się w ówczesnym czasie Wąwolnica. Ślady wielowiekowej historii, w tym obecność jednego z najstarszych sanktuariów maryjnych w Polsce, lokalne legendy, piękno natury doliny rzeki Bystrej, wąwozy to walory tego szlaku, który zauroczyły każdego uczestnika wycieczki. Dzięki sfinansowaniu przez Zarząd Województwa Lubelskiego mogliśmy pod okiem doświadczonego instruktora, nauczyć mieszkańców województwa lubelskiego prawidłowej techniki chodzenia z kijkami nordic walking. Realizacja zadania wpłynęło na poznawanie nowych osób z lokalnej społeczności. W zadaniu wzięli udział wszystkie grupy wiekowe, zarówno osoby młode, dorosłe, a także seniorzy. Była to wspaniała wymiana międzypokoleniowa. W ramach zadania zorganizowaliśmy 10 wycieczek po miejscach, które warto zobaczyć i poznać. Na zakończenie zadania odbył się Piknik Turystyczny. W ramach Pikniku przedstawiliśmy profesjonalną prezentację zarówno walorów turystycznych regionu, jak też jego dziedzictwo i historię. Nie zapomnimy o smakach Lubelszczyzny.
czytaj dalej na temat: PIKNIK TURYSTYCZNY Z ZARZĄDEM WOJEWÓDZTWA LUBELSKIEGO »

Wspaniały wyjazd "Śladami bohaterów Armii Krajowej"

Utworzono dnia 26.06.2022

24 i 25 czerwca 20222 grupa dzieci, młodzieży oraz dorosłych  wybrali  się do Warszawy w ramach realizacji projektu pt. "Śladami bohaterów Armii Krajowej" - wyjazd historyczny do Warszawy. Uczestnicy wycieczki wzięli udział w  uroczystej zmianie warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Ponadto obejrzeli pomnik Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego, pomnik Powstania Warszawskiego oraz miejsce, w którym zginął Krzysztof Kamil Baczyński. Wizyta na Powązkach Wojskowych – w miejscu spoczynku autora książki oraz jej bohaterów – dostarczyła wielu wzruszeń. Chwilą zadumy oddaliśmy im część. Odwiedziliśmy też mogiły wielu znamienitych Polaków. Uczestnicy wycieczki, zgodnie z pięknym zwyczajem zostawiali znicze. Symbol pamięci o bohaterach Armii Krajowej.

Wycieczka z pewnością na długo zapadnie w pamięć wszystkich uczestników.  Podążając szlakiem miejsc związanych z bohaterami Armii Krajowej  lepiej ich poznali. Tak zakończyła się wycieczka, podczas której mogliśmy chociaż na moment przystanąć i rozważyć los bohaterów, którzy oddawali życie za nasz kraj, cierpieli nie wyrzekając się polskości, dawali przykład swoim postępowaniem. Za to ubogacające doświadczenie, serdecznie dziękuję Organizatorom. Szczególne podziękowania dla Ministerstwa Obrony Narodowej w Warszawie za sfinansowanie zadania.

 
 
czytaj dalej na temat: Wspaniały wyjazd "Śladami bohaterów Armii Krajowej" »

Konkurs Armii Krajowej

Utworzono dnia 26.06.2022

Z  okazji  80 rocznicy Powstania Armii Krajowej chcielibyśmy zainicjować Konkurs Śladami bohaterów Armii Krajowej , którego celem jest zainspirowanie młodego pokolenia do samodzielnego odkrywania nieznanych lub zapomnianych historii i miejsc związanych z Polskim Państwem Podziemnym. Chcemy aby konkurs przybliżył  młodym ludziom najnowszą historię Polski poprzez zadania, które złożą się na konkurs.

Zapraszamy do udziału w warsztatach plastycznych na których:

- zaprojektujemy  pomnik  Armii Krajowej- (dowolna technika)

- namalujemy oczyma wyobraźni Bohatera Armii Krajowej (dowolna technika)

- namalujemy symbole Armii Krajowej.

Drugie Warsztaty pisarskie

Czy chciałbyś napisać książkę lub opowiadanie? Chodzą ci po głowie pomysły na fajną historyczną opowieść, ale nie umiesz ich ubrać w słowa? Warsztaty Tworzenie  opowieści opartej na faktach Armii Krajowej. Zadanie sfinansowane ze środków: Ministerstwo Obrony Narodowej. 

czytaj dalej na temat: Konkurs Armii Krajowej »

„ Śladami bohaterów Armii Krajowej”- wyjazd historyczny do Warszawy

Utworzono dnia 06.06.2022

 

14 lutego 2022 r. obchodzimy 80. rocznicę przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Z tej okazji Minister Obrony Narodowej ogłosił otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych w formie wsparcia w zakresie podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej pn. WDZIĘCZNI BOHATEROM – ŻOŁNIERZOM ARMII KRAJOWEJ. Stowarzyszenie „Aktywni- Kreatywni” złożyło ofertę konkursową pt. „ Śladami bohaterów Armii Krajowej”-  wyjazd historyczny do Warszawy. Oferta otrzymała dofinansowanie ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej w Warszawie.

Armia Krajowa jest przykładem heroizmu, dyscypliny czy też skuteczności działania. Armia Krajowa zasługuje na najwyższe wyrazy czci, a jej żołnierze zasługują na wieczną cześć i pamięć . Dlatego Stowarzyszenie „Aktywni- Kreatywni” pragnie zorganizować wycieczkę, która będzie miała charakter historyczny.

Podczas wycieczki obejrzymy pomnik Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego, pomnik Powstania Warszawskiego oraz miejsca, w którym zginął Krzysztof Kamil Baczyński. Odwiedzimy Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Wśród grobów członków harcerzy Armii Krajowej - Szarych Szeregów, znajduje  się mogiła Zośki, Rudego i Alka.  Chcemy, aby młode pokolenie oddało im część. Odwiedziliśmy też mogiły wielu znamienitych Polaków. Chcemy odwiedzić liceum im. Stefana Batorego, do którego uczęszczali Alek, Zośka i Rudy.  Odwiedzając to miejsce  uświadomimy sobie , że mamy szczęście żyć w czasach pokoju. Duch Alka, Rudego i Zośki powinien nam jednak zawsze towarzyszyć. W trakcie wycieczki historycznej przyjrzymy się okolicznościom najsłynniejszych akcji Armii Krajowej, między innymi spektakularnego zamachu na kata Warszawy – Franza Kutscherę. Przybliżymy strukturę Polskiego Państwa Podziemnego, sylwetki bohaterów Armii Krajowej.  Wycieczkę zakończymy w szczególnym miejscu: obok gmachu, w którym podczas Powstania Warszawskiego żołnierze AK zatknęli polską flagę po 5 latach niemieckiej okupacji.

czytaj dalej na temat: „ Śladami bohaterów Armii Krajowej”- wyjazd historyczny do Warszawy »

PRZYSTANEK- TWIERDZA ZAMOŚĆ

Utworzono dnia 01.06.2022

Ministerstwo Obrony Narodowej w Warszawie przyznało dotację Stowarzyszeniu AKTYWNI- KREATYWNI otrzymało dotację na realizację zadania PRZYSTANEK- TWIERDZA ZAMOŚĆ. Chcemy poprzez wyjazd poznać Zamość, który nazywany jest Twierdzą. Przedstawiamy Wam kilka informacji na temat...

czytaj dalej na temat: PRZYSTANEK- TWIERDZA ZAMOŚĆ »

ZAŁĄCZNIKI:

								

Załącznik

Utworzono dnia 23.12.2020, 14:11

Zegar

Kalendarz

Czerwiec 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Imieniny:

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 44

W poprzednim tygodniu: 83

W tym miesiącu: 155

W poprzednim miesiącu: 374

Wszystkich: 18840