Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Witamy na stronie Gminnego Domu Kultury

w Wąwolnicy!


 

AKTUALNOŚCI:

Zaproszenie na ŚWIĘTO CHLEBA

Utworzono dnia 08.11.2021

 Stowarzyszenie Niezłomna Polska zaprasza na projekt pt ,, Święto Chleba " Program przybliży   Jaki dziś  mamy stosunek do chleba ? Dlaczego nasi ojcowie pradziadowie darzyli  chleb tak dużym szacunkiem ?-Podczas spotkania prowadzący wyjaśni  dlaczego przed wypiekiem robiono znak krzyża , oraz dlaczego tradycyjnie młodych nowożeńców wita się chlebem.-Realizacja projektu ma za zadanie zapoczątkować powrót do naszej Polskiej tradycji i gościnności ,,Dofinansowano ze środków Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego ''

 

 

UWAGA A 13 LISTOPADA ODBĘDĄ SIĘ WARSZTATY Z PIECZENIA CHLEBA. BĘDZIE TO WYJAZD DO IZBY PAMIĘCI CHLEBA. Wyjazd będzie bezpłatny dla chętnych mieszkańców Poniatowej oraz Wąwolnicy. Zapisy pod numerem telefonu 501 360 325 

Warsztaty, pokaz pieczenia chleba są sfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Zadanie odbywa się z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu "Kultura Ludowa i Tradycyjna" 

 

czytaj dalej na temat: Zaproszenie na ŚWIĘTO CHLEBA »

WSPANIAŁE WYDARZENIE PT. " ODKRYWANIE PAMIĘCI DLA NIEPODLEGŁEJ 2021

Utworzono dnia 17.08.2021
ZAKOŃCZYŁO SIĘ WSPANIAŁE WYDARZENIE JAKIM BYŁO ZADANIE PT. " ODKRYWANIE PAMIĘCI DLA NIEPODLEGŁEJ 2021  W dniach 13-15 sierpnia 2021 wśród wielu miejsciowości, nasza gmina Wąwolnica została wyróżniona i odbył się wspaniały koncert w ramach zadania pt. "...
czytaj dalej na temat: WSPANIAŁE WYDARZENIE PT. " ODKRYWANIE PAMIĘCI DLA NIEPODLEGŁEJ 2021 »

Rajd rowerowy w ramach zadania "ODKRYWANIE PAMIĘCI DLA NIEPODLEGŁEJ 2021

Utworzono dnia 13.07.2021
  HISTORIA MAGISTRA VITAE EST - historia jest nauczycielką życia Poznawanie historii najbliższej okolicy poprzez: - zabawy, gry, questy; - wycieczki patriotyczne, rajd historyczny    To wszystko możemy przeżyć dzięki dofinansowaniu ze środków...
czytaj dalej na temat: Rajd rowerowy w ramach zadania "ODKRYWANIE PAMIĘCI DLA NIEPODLEGŁEJ 2021 »

ODKRYWANIE PAMIĘCI DLA NIEPODLEGŁEJ 2021

Utworzono dnia 01.07.2021

ODKRYWANIE PAMIĘCI DLA NIEPODLEGŁEJ 2021 Prawidłowy rozwój intelektualny i moralny młodego pokolenia, o jego właściwą postawę chcieliśmy zawalczyć na terenach wiosek małych: Kraczewice koncert dla Niepodległej 2021. Szkoła Podstawowa. im. Marii Konopnickiej  w...

czytaj dalej na temat: ODKRYWANIE PAMIĘCI DLA NIEPODLEGŁEJ 2021 »

Cudowne Wieczory poezji Cypriana Kamila Norwida

Utworzono dnia 30.09.2021

Był to cudowny czas!!!

Stowarzyszenie Niezłomna Polska-Dobre Słowo zrealizowało w okresie od 2 sierpnia do 31 października 2021 rok wspaniałe wieczory o Cypranie Norwdzie. 

Były to piękne programy pt. " Wieczór poezji Cyprian Kamil Norwid - pretekst do dyskusji o kontynuacji testamentu Norwida w XXI wieku",  który powstał w Stowarzyszeniu Niezłomna Polska-Dobre Słowo z inspiracji twórczości  Cypriana Kamila Norwida. Projekt zgromadził publiczność która jest zamiłowana  do poezji, teatru i przeszłości lub teraźniejszości emigracyjnej, którą reprezentował Norwid. 

Celem wieczoru poetycko-muzycznego "Wieczór poezji Cyprian Kamil Norwid - pretekst do dyskusji o kontynuacji testamentu Norwida w XXI wieku", jest oddanie hołdu naszemu czwartemu wieszczowi narodowemu w 138. rocznicę jego śmierci, jednemu z najwybitniejszych poetów chrześcijańskiej Europy w dwusetną rocznicę jego urodzin, a także upowszechnianie poezji Norwida i głębi jego duchowości chrześcijańskiej, mającej znaczący wpływ na kształt duchowości młodego Karola Wojtyły.

 

Zadanie odbyło się w siedmiu miejscowościach  wiejskich:

- Kowala;

-Kraczewice;

-Dobrowa Wronowska;

- Poniatowa Wieś;

-Niezabitów;

-Wąwolnica;

-Łaziska.

Zadanie realizowane w ramach Programu KULTURA DOSTĘPNA ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Nazwa Funduszu:    FUNDUSZ PROMOCJI KULTURY

 

Nazwa zadania:       "Wieczór poezji Cyprian Kamil Norwid - pretekst do dyskusji o kontynuacji testamentu  Norwida w XXI wieku."

Dofinansowanie:         96 000,00

Całkowita wartość:    120 000,00

 

 

czytaj dalej na temat: Cudowne Wieczory poezji Cypriana Kamila Norwida »

ROK CYPRIANA KAMILA NORWIDA

Utworzono dnia 30.08.2021

Z okazji przypadających w roku 2021 obchodów 200‑lecia urodzin C.K. Norwida oraz ogłoszenia tego roku przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Cypriana Kamila Norwida dlatego z wielką przyjemnością przyjęliśmy projekt Stowarzyszenia "Niezłomna Polska-Dobre Słowo" który zrealizował zadanie pt. " Wieczór poezji Cyprian Kamil Norwid - pretekst do dyskusji o kontynuacji testamentu Norwida w XXI wieku" Realizacja zadania miała na celu przybliżenie osobom dorosłym, a zwłaszcza młodemu pokoleniu  sylwetki i twórczości poety. Dlaczego warto poznawać przeszłość? Los ludzi wielkich w poezji Cypriana Kamila Norwida oraz miłość poety do Ojczyzny. ego credo życiowe brzmiało: „Jam z tych poetów, co nie słówka nucę. Ja to, co śpiewam, żyję i boleję…”. Wierzył, iż „współczesność mnie niestateczna – lecz nie ominie przyszłość – korektorka wieczna”. I tak się stało. Patrzę na jego twórczość jak na swego rodzaju drogowskaz, który może przyświecać nam także w drodze do nowoczesności, bo Norwid w swoich wspaniałych wierszach w niesamowity sposób potrafił łączyć tradycję, głębię, którą czerpiemy od naszych przodków, pokoleń, które były przed nami, ale ze spojrzeniem w przyszłość. Sięgał głęboko w przeszłość, aby wydobyć z niej co najlepsze i na tym budować to, co ma być w przyszłości najpiękniejsze, co ma służyć dobru, miłości.

Zadanie mogło się odbyć w miejscowościach wiejskich, gdzie na co dzień dostęp do wysokiej kultury jest wykluczony. Zadanie realizowane w ramach Programu KULTURA DOSTĘPNA ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Nazwa Funduszu:    FUNDUSZ PROMOCJI KULTURY

Nazwa zadania:       "Wieczór poezji Cyprian Kamil Norwid - pretekst do dyskusji o kontynuacji testamentu  Norwida w XXI wieku."

Dofinansowanie:         96 000,00

Całkowita wartość:    120 000,00

czytaj dalej na temat: ROK CYPRIANA KAMILA NORWIDA »

Serdecznie zapraszamy na spektakl o błogosławionym Prymasie Stefanie Wyszyńskim.

Utworzono dnia 22.09.2021

Wyszyński kapelan Powstania Warszawskiego. Zadanie finansowane przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie.

czytaj dalej na temat: Serdecznie zapraszamy na spektakl o błogosławionym Prymasie Stefanie Wyszyńskim. »

Uwaga KREATYWNE SPOŁECZEŃSTWO1

Utworzono dnia 20.09.2021

"Kreatywne społeczeństwo" w poszukiwaniu historii związanej z naszym krajem/narodem. Poprzez projekt chcemy przekonać młode pokolenie, że historia  wcale nie musi być nudna, że razem z osobami starszymi możemy budować mądre, miłujące swoją Ojczyznę kolejne pokolenie Polaków.  Projekt zakłada warsztaty filmowo - historyczne. Uczestnicy warsztatów będą tworzyć filmy dokumentalne- historyczne pod okiem specjalistów z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu. Poświęcone będą różnym wydarzeniom historycznym, które rozegrały się na ziemi polskiej. Kolejną propozycją będą warsztaty teatralne o tematyce historycznej. Uczestnicy wspólnie z artystami będą tworzyć spektakle historyczne. Nie zapomnimy także o warsztatach dziennikarsko-historycznych, które mają na celu przygotowanie m.in. do przeprowadzenia wywiadu ze świadkiem historii i realizacji własnego filmu dokumentalnego. Wśród propozycji nie może zabraknąć warsztatów muzycznych związanych z pieśnią i piosenką historyczną. Będziemy chcieli wraz z uczestnikami nagrać profesjonalną płytę pt. " Nasz umiłowany kraj". Dla miłośników tańca proponujemy warsztaty tańca narodowego.

Realizując poszczególne warsztaty chcemy w sposób ciekawy i ambitny przekazać dziedzictwo historyczne naszego narodu/kraju.  Warsztaty będą prowadzić do kształtowania umiejętności poszukiwania i analizowania informacji, które będą potrzebne do wzięcia udziału w zadaniach. Chcemy z projektem  dotrzeć z do młodego pokolenia, przede wszystkim  urodzonych po 2000 roku, aby ocalić historię od zapomnienia. Młodzież i dzieci, uczniowie szkół podstawowych i  średnich mają szczęście żyć i mieszkać w wolnej, i suwerennej Polsce. A historia to jest jak "kod DNA", który powinno się znać i pielęgnować. Chcemy, aby w projekcie uczestniczyło  młode pokolenie i seniorzy. Naszym celem jest inspirowanie dzieci i młodzieży do poznania historii kraju poprzez różne atrakcyjne warsztaty.  Wzmacniać poczucie identyfikacji z własnym krajem, Ojczyzną w pojęciu szerszym, a także z najbliższym otoczeniem  ( patriotyzm lokalny ) .Celem projektu będzie międzypokoleniowa integracja mieszkańców  biorących udział  w warsztatach poprzez udział osób z różnych grup wiekowych. Wśród pięciu działów tematycznych jakimi są:

-warsztaty filmowo historyczne;

- warsztaty teatralno- historyczne;

- warsztaty muzyczno-historyczne;

- warsztaty dziennikarsko- historyczne;

- warsztaty taneczno- narodowe;

-  warsztaty instrumentalne z kapelą

 

Zadanie z Narodowego Instytutu Wolności w ramach zadania ”NOWEFIO na lata 2021-2030”

 

czytaj dalej na temat: Uwaga KREATYWNE SPOŁECZEŃSTWO1 »

ZAŁĄCZNIKI:

								

Załącznik

Utworzono dnia 23.12.2020, 14:11

Zegar

Kalendarz

Kwiecień 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny:

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 43

W poprzednim tygodniu: 62

W tym miesiącu: 347

W poprzednim miesiącu: 316

Wszystkich: 18268