PRZYSTANEK- TWIERDZA ZAMOŚĆ

Utworzono dnia 01.06.2022

Ministerstwo Obrony Narodowej w Warszawie przyznało dotację Stowarzyszeniu "AKTYWNI- KREATYWNI" działające na terenie powiatu puławskego  na realizację zadania PRZYSTANEK- TWIERDZA ZAMOŚĆ.

Chcemy poprzez wyjazd poznać Zamość, który nazywany jest Twierdzą. Przedstawiamy Wam kilka informacji na temat TWIERDZY ZAMOŚĆ.

Jan Zamoyski podejmując decyzję o budowie Zamościa, chciał by był on nie tylko miastem pięknym, ale też silną, nowoczesną twierdzą. Całe miasto kazał otoczyć murami z siedmioma bastionami i fosami. Do środka prowadziły trzy bramy ze zwodzonymi mostami.

Chrztem bojowym zamojskich fortyfikacji było oblężenie przez wojska kozackie Bohdana Chmielnickiego w 1648 r. Twierdza oparła się oblegającym. Podobnie było osiem lat później, gdy pod jej murami stanęły wojska szwedzkie. Tylko trzy twierdze: Zamość, Gdańsk i Częstochowa zdołały im się oprzeć. Szczególnie dramatyczne wydarzenia miały miejsce w XIX stuleciu. W 1813 r. po klęsce Napoleona pod Moskwą, twierdza była przez 9 miesięcy oblegana przez Rosjan. Poddano ją dopiero wtedy, gdy znajdujący się w dramatycznej sytuacji obrońcy zjedli nawet konie, szczury i psy. W 1821 r. Zamoyscy zamienili Zamość na dobra ziemskie, a tym samym prywatna twierdza stała się rządową. Podczas powstania listopadowego Zamość został poddany jako ostatnia placówka powstańcza, gdy padły wszystkie inne punkty oporu.

XIX wiek upłynął pod znakiem znacznej rozbudowy twierdzy. Wtedy powstały liczne raweliny, słoniczoła, kojce, nadszańce i wysunięta 500 m na południe działobitnia - rotunda. Jednak w 1866 r. uznano, że XVI-wieczna forteca, mimo modernizacji, jest przestarzała i zdecydowano o jej likwidacji. Polegała ona na wysadzeniu w powietrze większości fortyfikacji. Część z nich przetrwała do naszych czasów, część zrekonstruowano. Dziś dawne obwarowania przypominają wspaniałą kartę, jaką w dziejach Polski zapisała zamojska twierdza, która nigdy nie została zdobyta szturmem, przez obce wojska.