PODZIEL SIĘ OPŁATKIEM Z KOMBATANTAMI

Utworzono dnia 16.12.2022

                                                            PODZIEL SIĘ OPŁATKIEM Z KOMBATANTAMI 

„Pytasz dlaczego? No, bo tradycją nazwać niczego nie możesz. I nie możesz uchwałą specjalną zarządzić, ani jej ustanowić. Kto inaczej sądzi, świeci jak zgasła świeczka na słonecznym dworzu! Tradycja to dąb, który tysiąc lat rósł w górę. Niech nikt kiełka małego z dębem nie przymierza! Tradycja naszych dziejów jest warownym murem. To jest właśnie kolęda, świąteczna wieczerza, to jest ludu śpiewanie, to jest ojców mowa, to jest nasza historia, której się nie zmieni. A to co dookoła powstaje od nowa, to jest nasza codzienność, w której my żyjemy” - mówi jeden z bohaterów filmu Miś. Wigilia (z łac. vigilia = „czuwanie”) oznacza dzień poprzedzający dzień świąteczny. W tradycji chrześcijańskiej, Wigilia (24 grudnia), rozpoczyna obchody świąt Bożego Narodzenia, kończąc okres adwentu. Taki sposób świętowania osadzony jest ściśle w żydowskiej rachubie czasu, w której początkiem doby jest zmierzch.

W Polsce jest to wieczór bardzo uroczysty, ale nie wszędzie jest on obchodzony równie podniośle, a w niektórych krajach nawet w ogóle się go nie „świętuje”.

W naszym kraju Wigilię zaczęto obchodzić wkrótce po przyjęciu chrześcijaństwa, choć na dobre przyjęła się dopiero w XVIII w. Do stołu wigilijnego siadano i często nadal się tak dzieje, gdy zabłyśnie pierwsza gwiazda. Ma ona przypominać Gwiazdę Betlejemską prowadzącą pasterzy i magów do Betlejem.

18 grudnia 2022 roku dzięki wsparciu finansowemu jakie uzyskało Stowarzyszenie "Polska Wieś" z Ministerstwa Obrony Narodowej w Warszawie zapraszamy wszystkich mieszkańców do Wspólnego Świętowania. Z specjalnym programem wystąpi Barbara Dobrzyńska- wspaniałą artystką. Jest wybitną aktorką, śpiewaczką reżyserem patriotycznych przedstawień. Jest wybitną aktorką, śpiewaczką reżyserem patriotycznych przedstawień i wielkich widowisk. W czasie spotkania Świątecznego odbędzie się prezentacja i degustacja potraw wigilijnych. Nie zabraknie śpiewania wspólnych kolęd. Chcemy, aby mieszkańcy gminy Wąwolnicy poczuli się wielką rodziną.