Strona główna

Witamy na stronie Gminnego Domu Kultury

w Wąwolnicy!


 

Aktualności, strona 7 z 30

Ja jestem Romuald Traugutt

Utworzono: 03.06.2023

Konkurs na Dyrektora GDK

Utworzono: 01.06.2023

Zarządzenie Wójta Gminy Wąwolnica w sprawie ogłoszenia konkursu na stanowisko Dyrektora GDK w Wąwolnicy

http://gdkwawolnica.pl/pliki/plik/zarzadzenie-nr-5223-1-1685678424.pdf

Wójt Gminy Wąwolnica  ogłasza konkurs na stanowisko Dyrektora Gminnego Domu Kultury w Wąwolnicy.
Dokumenty aplikacyjne można składać do dnia 30 czerwca 2023 r. do godziny 15.00 w Urzędzie Gminy Wąwolnica.
 

Ja jestem Romuald Traugutt

Utworzono: 27.05.2023

Ja jestem Romuald Traugutt- wyjazd do Warszawy 

Jaki cel wyjazdu?

Romuald Traugutt to bohater Powstania Styczniowego. W roku 160 rocznicy Powstania Styczniowego warto poznać wspaniałego bohatera. Romuald Traugutt został stracony wraz z  członkami  Rządu Narodowego na stokach Cytadeli Warszawskiej.  Chcemy, my jako Polacy pamiętać o ich bohaterskiej postawie dlatego Stowarzyszenie Aktywni- Kreatywni wygrali dotację z Ministerstwa Obrony Narodowej na wyjazd do Warszawwy, aby tam złożyć hołd. Romualdowi Trauguttowi, który  został aresztowany przez rosyjską policję w nocy z 10 na 11 kwietnia 1864 r. w swojej warszawskiej kwaterze. Początkowo był przetrzymywany na Pawiaku, a później więziono go w X Pawilonie Cytadeli Warszawskiej. Próbowano wydobyć z niego informacje dotyczące dowództwa powstania, jednak on nie wydał nikogo. W czasie jednego z przesłuchań miał wypowiedzieć słynne zdanie: „Idea narodowości jest tak potężną i czyni tak wielkie postępy w Europie, że ją nic nie pokona”. W celi nr 20 X Pawilonu, słynnego carskiego więzienia, ostatni przywódca i dyktator Powstania Styczniowego spędził kilka końcowych miesięcy swojego życia. Skazany na karę śmierci został z niej wyprowadzony rankiem 5 sierpnia 1864 r. wraz ze swoimi czterema towarzyszami. Obecnie jest to najważniejsza cela w budynku dawnego więzienia politycznego z epoki zaborów. W czasie wyjazdu  złożymy kwiaty w celi, z której wyprowadzono Romulada Traugutta na egzekucję. Traugutt nie bał się śmierci, widział swoją decyzję w perspektywie Bożej. W liście pisanym w celi Cytadeli Warszawskiej wyłożył to, z czym człowiek przede wszystkim powinien się liczyć: „Bóg włada losami ludów, a choćby szubienica, to jednym więcej triumfem i czy odwrót, czy też naprzód, idźcie według potrzeby, jaką sprawa Ojczyzny wskaże”. Ta perspektywa Boża w życiu Romualda Traugutta sprawiła, że podjęto starania o jego beatyfikację – jako męczennika za Ojczyznę i za niepodległość – sprawę Bożą. Orędownikiem beatyfikacji był Prymas Tysiąclecia. Niech wyjazd historyczno- edukacyjny będzie dla mieszkańców gminy Wąwolnica owocnym czasem i żywą lekcją historii. Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej to jedno z najważniejszych miejsc martyrologii polskiej z epoki zaborów. Zlokalizowane na terenie twierdzy zbudowanej w latach 1832-1836 na wzgórzu żoliborskim z rozkazu cara Mikołaja I po stłumieniu powstania listopadowego.Według szacunkowych danych przez Cytadelę, w ktorej urzędowała komisja śledcza i ferujący wyroki sąd wojenny, przewinęło się około 40 tysięcy więźniów – bojowników o wyzwolenie narodowe i przemiany społeczne.Wśród więźniów X Pawilonu były tak wybitne postaci polskiej historii jak Romuald Traugutt, Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Gustaw Ehrenberg, ksiądz Piotr Ściegienny, Jarosław Dąbrowski, Ludwik Waryński i wielu innych.

Ja jestem Romuald Traugutt- wyjazd do Warszawy

Utworzono: 27.05.2023

Podziel się opłatkiem z Kombatantami

Utworzono: 17.12.2022

Projekt „ PODZIEL SIĘ OPŁATKIEM Z KOMBATANTAMI"  realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków programu " Świąteczne wsparcie dla kombatantów – Edycja II ogłoszonego przez Ministra Obrony Narodowej.   Pragniemy ...

PODZIEL SIĘ OPŁATKIEM Z KOMBATANTAMI

Utworzono: 16.12.2022

                                                                               PODZIEL SIĘ OPŁATKIEM Z KOMBATANTAMI 

„Pytasz dlaczego? No, bo tradycją nazwać niczego nie możesz. I nie możesz uchwałą specjalną zarządzić, ani jej ustanowić. Kto inaczej sądzi, świeci jak zgasła świeczka na słonecznym dworzu! Tradycja to dąb, który tysiąc lat rósł w górę. Niech nikt kiełka małego z dębem nie przymierza! Tradycja naszych dziejów jest warownym murem. To jest właśnie kolęda, świąteczna wieczerza, to jest ludu śpiewanie, to jest ojców mowa, to jest nasza historia, której się nie zmieni. A to co dookoła powstaje od nowa, to jest nasza codzienność, w której my żyjemy” - mówi jeden z bohaterów filmu Miś. Wigilia (z łac. vigilia = „czuwanie”) oznacza dzień poprzedzający dzień świąteczny. W tradycji chrześcijańskiej, Wigilia (24 grudnia), rozpoczyna obchody świąt Bożego Narodzenia, kończąc okres adwentu. Taki sposób świętowania osadzony jest ściśle w żydowskiej rachubie czasu, w której początkiem doby jest zmierzch.

W Polsce jest to wieczór bardzo uroczysty, ale nie wszędzie jest on obchodzony równie podniośle, a w niektórych krajach nawet w ogóle się go nie „świętuje”.

W naszym kraju Wigilię zaczęto obchodzić wkrótce po przyjęciu chrześcijaństwa, choć na dobre przyjęła się dopiero w XVIII w. Do stołu wigilijnego siadano i często nadal się tak dzieje, gdy zabłyśnie pierwsza gwiazda. Ma ona przypominać Gwiazdę Betlejemską prowadzącą pasterzy i magów do Betlejem.

18 grudnia 2022 roku dzięki wsparciu finansowemu jakie uzyskało Stowarzyszenie "Polska Wieś" z MINISTERSTWA OBRONY NARODOWEJ  zapraszamy wszystkich Kombatantów  do Wspólnego Świętowania. Z specjalnym programem wystąpi Barbara Dobrzyńska- wspaniałą artystką. Jest wybitną aktorką, śpiewaczką reżyserem patriotycznych przedstawień. Jest wybitną aktorką, śpiewaczką reżyserem patriotycznych przedstawień i wielkich widowisk. W czasie spotkania Świątecznego odbędzie się prezentacja i degustacja potraw wigilijnych. Nie zabraknie śpiewania wspólnych kolęd. Chcemy, aby mieszkańcy gminy Wąwolnicy poczuli się wielką rodziną. 

 

Turystyka i krajoznawstwo w fotografii

Utworzono: 28.08.2022

Na zakończenie projektu pt. " Turystyka i krajoznawstwo w fotografii"  został zorganizowany pikniku pt. "Lubelskie Smakuje..." Zadanie zostało sfinansowane ze środków Zarządu Województwa Lubelskiego.  Po covidowej izolacji społeczeństwa nastąpiła ogromna potrzeba integracji i wyjścia poza granice naszych domów. Stowarzyszenie "Polska Wieś" aby sprostać tym oczekiwaniom zorganizowało piesze turystyczne wycieczki na terenie gminy Wąwolnica. Tym razem chcemy, fotografować przepiękne miejsca znajdujące się na terenie gminy Wąwolnica. W pieszych wycieczkach wzięły udział wszystkie grupy, a zwłaszcza osoby starsze. Starzenie się społeczeństw jest poważnym problemem naszej gminy Wąwolnica. Dlatego z jedną możliwych form redukowania ich jest promocja zdrowia osób starszych poprzez ruch. Zadanie będzie polegało na zachęceniu seniorów do wypraw turystycznych na terenie gminy Wąwolnica. Piesze wycieczki pozwoliły wszystkim grupom wiekowym na rekreacyjną aktywność fizyczną i poznanie pięknych okolić. Zadanie zostało sfinansowane przez Zarząd Województwa Lubelskiego.

 

ZAPROSZENIE DO WZIĘCIE UDZIAŁU W KONCERTACH

Utworzono: 02.08.2022

KARTA ZGŁOSZEŃ KONKURSU ŚLADAMI BOHATERÓW ARMII KRAJOWEJ

Utworzono: 27.06.2022

KONKURS O BOHATERACH ARMII KRAJOWEJ

Utworzono: 01.08.2022

ZAŁĄCZNIKI

  • Załącznik
    Utworzono: 23.12.2020, Format: brak danych, Rozmiar: brak danych