Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

podsumowanie krzyżówki

Utworzono dnia 09.07.2021

Podsumowanie krzyżówki pt. " Krzyżówka z hasłem z Powstania Śląskiego"

         Zgodnie z przyjętą formułą historyczną 11 listopada 1918 roku uznawany jest jako dzień formalnego odzyskania przez Polskę niepodległości. Symboliczna data mając naturalnie olbrzymie historyczne znaczenie w dziejach państwa jest jednocześnie punktem odniesienia do wielu wydarzeń towarzyszących. Od chwili formalnego zadeklarowania niepodległości minęło jeszcze pond 2 lata do ostatecznego ukształtowania się granic, ustroju i struktur władzy II Rzeczypospolitej.

   Do wydarzeń o wielkiej wadze w drodze prowadzącej do geopolitycznego kształtu Polski po odzyskaniu niepodległości zaliczyć bez wątpienia należy Powstania Śląskie z lat 1919,1920,1921. Setna rocznica Trzeciego powstania jest szczególną chwilą do przypomnienia ówczesnych wydarzeń.   Dzięki rozwiązywaniu krzyżówek szczególnie takich, które nawiązują do szczególnych tematów o Powstaniu Śląskim. Głównym celem krzyżówki jest podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej pn. "Wdzięczni Bohaterom Powstań Śląskich". Mamy nadzieję, że dla naszych uczestników rozwiązywanie krzyżówek to  nie tylko   poprawne kojarzenie  faktów historycznych, ale pasja do historii. Krzyżówka bezpośrednio oddziałuje na pamięć, czyli umożliwia dostęp do zgromadzonych w mózgu informacji. Miłośnicy rozwiązywania krzyżówek  ćwiczą  w ten sposób logiczne myślenie, koncentrację oraz rozwijamy myślenie twórcze. Nie ulega wątpliwości, że krzyżówki szczególnie taka pt. " Krzyżówka z hasłem z Powstania Śląskiego" upamiętniła  walkę o powrót Śląska do Polski w latach 1918-1921 poprzez zwiększenie w społeczeństwie wiedzy o historii, w tym o bohaterskich czynach Powstańców Śląskich w walce o suwerenność i niepodległość Ojczyzny; jak również :

•             rozwijają nas intelektualnie,

•             pobudzają naszą wyobraźnię, poprawiają pamięć,

•             uczą logicznego myślenia oraz poszerzają wiedzę.

      W maju 2021 roku obchodziliśmy 100 rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego wydarzenie to było sukcesem strony Polskiej i przyczyniło się do ustalenia granicy pomiędzy Polską a Niemcami. Pt. " Krzyżówka z hasłem z Powstania Śląskiego" przyczyniła się do zastanowienia i pochylenia się na jedną z kart naszej historii, oddanie wyrazu pamięci wszystkich Powstańcom Śląskim .

    Poprzez pt. " Krzyżówka z hasłem z Powstania Śląskiego” Mogliśmy przypomnieć, że  III Powstanie Śląskie rozpoczęło się w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku. Z jednej strony było konsekwencją przegranego plebiscytu, a z drugiej – przejawem dążeń części ludności śląskiej do zjednoczenia z niepodległą Polską oraz proniemieckiej postawy części wojsk alianckich, to jest Anglii i Włoch.

Akcja Grupy „Wawelberga” poprzedzająca wybuch Powstania III Powstania Sląskiego. Dzięki słowu „mosty” Przypomniawszy wybuch III Powstania Śląskiego poprzedziła m.in. akcja „Mosty”. Grupa Destrukcyjna „Wawelberga” pod dowództwem Tadeusza Puszczyńskiego zniszczyła część mostów komunikacyjnych na Odrze. Dzięki zaskoczeniu przeciwnika udało się uniknąć większych strat po stronie polskiej.

 

          Przypomnieliśmy takie nazwiska jak :Maciej Mielżński, Wojciech Korfanty.Polskimi powstańcami dowodził Maciej Mielżyński, który stanął na czele Naczelnej Komendy Wojsk Powstańczych. Równocześnie Wojciech Korfanty ogłosił się dyktatorem III Powstania Śląskiego i przeniósł swoją siedzibę do Szopienic. Wziął także odpowiedzialność za wybuch powstania.    Największą bitwą pierwszej fazy powstania były walki o Kędzierzyn oraz o pobliski port na Odrze, tzw. Przystań Kozielską. 10 maja 1921 roku

Aktualnie Pamięć o  100 rocznicy  wybuchu III Powstania Śląskiego   dotyczące tamtego okresu, powinno się pamiętać o wciąż aktualnym przesłaniu świętego Papieża Jana Pawła II, który podczas swego pobytu na Górze św. Anny w 1983 r. powiedział m.in.: „Ziemia ta bowiem wciąż potrzebuje wielorakiego pojednania”. Poprzez budowanie wiedzy   poprzez krzyżówkę składamy tutaj hołd heroizmowi powstańców, bez których Śląsk nie stałby się częścią Polski,

   Hasło finałowe:  Poszli wszyscy na powstanie   nawiązuje do pieśni .

Poszli wszyscy na powstanie, poszedł i mój miły, będą o Śląsk walczyć, będą z całej siły. Poszli chłopcy na powstanie, poszedł mój kochanek, a ja go tu czekam każdy wieczór, ranek, Każdą nockę nadsłuchuje, czy nie puka w dzwierze, on pod Górą Anny już w okopie leży. Jużem oczka wypłakała, czekam go daremnie, kula go trafiła, nie wróci się ku mnie. Kładą ci go w mokrej ziemi i marsza mu grają, powstańcowe  smutni, salut mu strzelają. Leży on tam w mokrej ziemi jak kamień spokojny ,pewnie o tym nie wie, że Śląsk jeszcze nie jest wolny.

 Z tej okazji Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił rok 2021 – Rokiem Powstań Śląskich. W hołdzie polskim bohaterom i patriotom Stowarzyszenie Niezłomna Polska Dobre Słowo stworzyło wyjątkową krzyżówkę :pt. " Krzyżówka z hasłem z Powstania Śląskiego" Projekt powstał dzięki Ministerstwu Obrony Narodowej w Warszawie.

Zadanie sfinansowane ze środków: Ministerstwa Obrony Narodowej w Warszawie .

 


Zegar

Kalendarz

Styczeń 2022
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Imieniny:

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 42

W poprzednim tygodniu: 46

W tym miesiącu: 96

W poprzednim miesiącu: 157

Wszystkich: 11518